V praxi jsem již několikrát čelil dotazu, zda považuji za správné rozhodnou se pro postavení dřevostavby. Odpovědět kategoricky v tomto případě rozhodně není možné. Každý druh použitého materiálu mé své klady i zápory. Nicméně s myšlenkou ohledně dřevostaveb se setkávám relativně často. Příčiny těchto otázek neznám. Možná snad stále se rozšiřující trend ekologického přístupu k zeměkouli, napomáhá zvýšenému zájmu o domy z krásného a voňavého dřeva. Na druhou stranu se nejedná o žádný nový trend, neboť se stačí podívat do zahraničí, kde je dřevo ke stavbě domů značně využívané. Nechme ale zahraničí zahraničím a pojďme se podívat na dřevostavby u nás. V čem vidím plusy ve stavbě ze dřeva? Kde se naopak dřevo jen těžko vyrovná běžnějším materiálům?
Poprvé jsem se s novostavbou ze dřeva osobně setkal na místě kousek od Kladna, kde si majitel nechal postavit na menším pozemku (přibližně o velikosti 300 m²) útulný domek o dispozici 3+1. V přízemí byla kuchyň, obývací pokoj a malá vstupní předsíň. Schody nahoru vedly k dvěma pokojům a malé koupelně se záchodem. Po příjezdu na místo určení byla moje první otázka nasnadě. Tohle že je dřevostavba? Z venku totiž nebylo možné vůbec rozpoznat, že se jedná o dům ze dřeva. Od ostatních domů byl k nerozeznání. O to více mě zajímal celý příběh.
Velkou předností dřevostaveb je zajisté jejich energetická úspornost. V případě nízkoenergetické varianty (ještě existují pasivní, plusové a nulové domy) se lze dostat k roční spotřebě kolem 50 kWh/m², což je při rostoucích cenách energií vítaným pozitivem. Uspořit náklady na vytápění nám rovněž pomůže kvalitní izolace a větrací systém. Dřevo je skvělý tepelný izolant. Je ovšem potřeba brát v úvahu konkrétní typ dřeva. U tvrdších dřev (dub nebo buk) je izolace menší, ale je vykompenzována mechanickou odolností. Naopak u měkkých dřev (smrk) je předností právě větší a lepší izolace tepla. Často se příliš podceňuje výdrž dřeva, ale jedná se o mylnou domněnku. Dřevo vyniká svou pevností a pružností. To dokládá jeho hojné využívání v nehostinných horských podmínkách (například ve Finsku nebo Norsku). Jinými slovy, za levnější cenu získáme kvalitní ekologické bydlení.
Bez ohledu na vypsaná pozitiva musíme vnímat i jisté zápory, které pořízení dřevostavby přináší. Tím prvním je bezesporu větší hlučnost, protože dřevo neustále pracuje a méně izoluje zvuky. Ovšem pokud se stěhujete z paneláku, kde slyšíte i jedoucí výtah, budete v pohodě. (úsměv) Dále majitelé u dřevostaveb zmiňují velké teplo v horkých letních měsících. Zde ale hraje velkou roli umístění a konstrukce stavby a možnost instalace klimatizace. Sami vidíte, že nic není černé nebo bílé. Vždy jde o nějaký kompromis, který bude ovlivněn preferencemi příslušné rodiny. Na druhou stranu krása a vůně opracovaného dřeva má své nezpochybnitelné kouzlo, kterým se dá lehce okouzlit.