Mnoho majitelů nemovitostí zapomíná, že mají při prodeji povinnost předložit průkaz energetické náročnosti budovy (zkratka PENB). Popřípadě jinak doložit skutečnost o energetické náročnosti. Znáte ale alternativy PENB? Nebo jaký vám hrozí postih v případě absence tohoto průkazu? Nejen to se dozvíte v našem posledním článku pro rok 2022.
Pravděpodobně jste se vícekrát setkali s označením “energetický štítek”, nicméně průkaz energetické náročnosti budovy říká, kolik energie bude potřeba na její provoz. Z toho lze následně vydedukovat, kolik v budoucnu průměrně zaplatíme za roční užívání budovy (vytápění, ohřev vody, osvětlení, chlazení a podobně).
Stejně jako v případě označení “energetický štítek”, se většině z nás vybaví barevná stupnice, která představuje klasifikační třídu – A (mimořádně úsporná) až G (mimořádně nehospodárná). Udává měrnou vypočtenou roční spotřebu energie v kWh (m²/rok).
Průkaz energetické náročnosti budovy upravuje Zákon o hospodaření energií (406/2000 Sb.), který prošel v roce 2020 poslední úpravou. Mimo jiné nám říká, kdy musíme mít PENB. Jedná se o tyto případy:
V případě prodeje nemovitosti vám vzniká povinnost, doložit průkaz energetické náročnosti budovy nejpozději v den podpisu kupní smlouvy!
Vzhledem k povinnosti disponovat průkazem energetické náročnosti budovy, je třeba zdůraznit, že se vystavujete v případě jeho absence pokutě. Pro majitele domu do výše 100 000 Kč, potažmo až 200 000 Kč u SVJ nebo majitelů bytových domů. Zároveň musíte při prodeji deklarovat klasifikační třídu G!
Pokud máte zájem o vypracování průkazu energetické náročnosti budovy, musíte se obrátit přímo na proškolené a akreditované pracovníky – energetické specialisty, kteří mají právo platný průkaz vystavit. Obvykle se jedná o úkon za jednotky tisíc korun (v závislosti na konkrétní nemovitosti), realizovaný přibližně do 14 dnů (pokud má specialista k dispozici potřebnou dokumentaci – řez objektem, projektovou dokumentaci, půdorysy, technické zařízení budovy a tak dále).
Alternativou průkazu energetické náročnosti budovy je vyúčtování dodávek energií za 3 předchozí vyúčtovací období. V praxi lze rovněž narazit na situaci, kdy se smluvní strany písemně dohodnou, že PENB nebude vystaven.
Vlivem rostoucích cen energií majitelé nemovitostí přistupují k jiným způsobům snižování nákladů za provoz. Přemýšleli jste i vy nad takovým řešením? Napište nám své zkušenosti na e-mail redingroup@email.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.
Celý tým REDIN Group vám přeje vše nejlepší do nového roku 2023. Děkujeme za veškerou projevenou podporu a důvěru při společné cestě za lepšími realitními službami na trhu. V roce 2023 na viděnou.