10 nejčastějších otázek na téma prodej nemovitostí – 1. část

Jakmile si bude tento článek číst realitní makléř, zajisté nám dá za pravdu, že za svou praxi v realitách narazil na tucet inzerátů samoprodejců nemovitostí, které měly shodné znaky. Každý, kdo navolával studené kontakty, musel číst v podstatě to samé. A nezáleželo, zda se jednalo o inzertní weby, novinové inzeráty, nebo když kamarádi sdíleli na sociálních sítích, že prodávají byt, rodinný dům, či jakoukoliv jinou nemovitost.

Typický inzerát: realitky nevolat!!!

Ve většině případech se opakovalo to stejné: “… jsem přímý majitel.“, “… makléři nevolejte a neotravujte!”, “… bez RK!”. Při osobní schůzce nakonec stejně majitelé přiznají, že text inzerátu jednoduše opsali z podobného inzerátu v domnění, že tak se to přece píše, když je to na webu Sreality. Nikdo pochopitelně nemůže majiteli zakazovat prodej nemovitosti vlastními silami, ale přiznejme si – kolik otázek jste si položili z našeho seznamu během prodeje? Pokud ovšem ještě nejste přesvědčeni o tom, zda svěřit prodej nemovitosti profesionálovi, čtěte dále.

Proč bych si nemohl nemovitost prodat sám, když už mám nějaké zájemce?

Zní to jednoduše a samozřejmě, že? Nicméně udělat ze zájemce skutečného kupce, zabere spoustu práce. Častokrát můžete mít mnoho zájemců, kteří se nakonec ukáží jako “realitní turisté”. To jsou lidé, kteří chodí na prohlídky nemovitostí, ale ve většině případech nechtějí koupit, ale jen se zvědavě podívat. V konečném důsledku je kupující pouze ten, který se jako první rozhodne podepsat rezervační smlouvu a složit rezervační zálohu. Existuje někdo takový u Vaší nemovitosti?

Uveďme si malý příklad. Máte zájemce z řad svých známých. Poodstupme nyní od toho, že Vás s největší pravděpodobností budou přemlouvat, aby dostali slevu. Ale přijdou s nápadem, že není potřeba složit rezervační poplatek (však se přece znáte). V dobré víře přistoupíte na jimi nastavené podmínky, uplyne pár týdnů, koupi si z nějakého důvodu rozmyslí, a Vám zbydou jen oči pro pláč, protože jste přišli o jiné zájemce. Možná to zní příliš tvrdě, ale do vyjednávání podmínek obchodu, by se neměly emoce a vzájemné vztahy míchat.

Proč bych měl prodávat přes realitní kancelář?

Realitní kancelář musí být jistota pro prodávající i kupující. Ve světě běžně funguje prodej nemovitostí výhradně prostřednictvím realitního profesionála. Uznáváme, že Češi bývají více konzervativní, ale už se setkáváme s větší mírou těch, kteří chtějí nemovitost prodávat a kupovat přes realitní kancelář. Požadují jisté záruky. Mnohokrát si domluví realitního makléře, aby jim nemovitost dle jejich požadavků vyhledal a prověřil ze všech potřebných hledisek (právní, technické, stavební, …). Chtějí mít jistotu, že za své peníze koupí adekvátní nemovitost. Bez rizika nějakého podvodu a skrytých vad.

Proč bych neměl prodávat přes několik dalších realitek?

Ne vždy platí přímá úměra, že čím více, tím lépe. Jedna ze situací, která mluví za vše, je prodej nemovitosti pomocí několika realitních kanceláří současně. Zajisté si říkáte, že to jde proti zdravému rozumu. Nechte nás situaci vysvětlit. Je to vlastně hrozně jednoduché. Skutečně si myslíte, že se bude realitní makléř snažit při prodeji Vaší nemovitosti s vědomím nízké šance na provizi? Perfektní příprava nemovitosti vyžaduje důkladnou přípravu, mnoho času a peněz. A právě makléř, který si váží hodnoty svého času, je ten, který nemovitosti prodá s veškerou precizností. Pro ty ostatní bude Vaše nemovitost jen jedna z dalších, které mají uložené v šuplíku. Exkluzivita se rovná jistota odvedené práce na 100%. Rozhodně se tím řídíme u nás v REDIN Group.

Proč bych měl platit provizi?

Na podobnou otázku by šlo odpovědět velmi stroze. Každý chodí do práce, za kterou dostane zaplaceno. Jinak by do ní dlouho nechodil. Úplně stejné pravidlo platí pro realitní makléře. Kdo přišel s myšlenkou, že právě u realitních makléřů by to mělo být jinak? 🙂 Nicméně i v takových situacích umíme najít řešení. Provizi jednoduše přičteme nad rámec ceny nemovitosti. Pravděpodobně si hned říkáte, že se tím zbytečně navyšuje cena, ale věřte nám, svou profesionální prací, kterou na nemovitosti odvedeme, si ji plně obhájíme. Nevěříte? Svěřte REDIN Group prodej své nemovitosti a my Vás přesvědčíme.

Proč bych měl podepisovat výhradní smlouvu?

Strach, kolikrát až absolutní nesouhlas, při podpisu výhradní smlouvy zažívá realitní makléř od klientů velmi často. Je to ovšem správně? Jen si představte, že stavíte rodinný dům. Zadali byste jeho výstavbu stavební firmě bez smlouvy? Smlouvy, která Vám zaručí řádné dokončení domu? V dnešní době podepisujeme smlouvy téměř všude. U mobilního operátora, nebo pokud si jdeme například vyřídit úvěr. Příkladů lze uvést tucet. Už jsme v článku zmínili, proč není vhodné svěřit prodej své nemovitosti více realitním makléřům. Ale zmíníme se o tom i nyní.

Videoprohlídka: pozemek na prodej – Středočeský kraj

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Výhradní smlouva je garantem kvalitních služeb realitního makléře. Pokud ovšem zvolíte cestu prodeje přes více realitních kanceláří, budete v konečném důsledku škodní hlavně vy. Uvedeme příklad. Řekněme, že první realitní kancelář bude Vaší nemovitost prodávat za 3 950 000 Kč. Druhá si nastaví nižší provizi, aby se s celkovou cenou dostali níže, například na 3 900 000 Kč. Třetí půjde ještě níž a nastaví cenu na 3 850 000 Kč. A to se jedná pořád o STEJNOU nemovitost! Rozumíte, kam tím míříme? Kupující zavolá do první realitní kanceláře a bude požadovat slevu. Realitní kancelář po Vás bude vyžadovat snížení ceny, aby prodala, protože bojuje o svoji provizi s ostatními konkurenty. Pak potenciální kupující zavolá do druhé kanceláře a tam bude chtít ještě vyšší slevu. Nakonec se ozve do třetí a tam zatlačí na cenu ještě více. Vás celá situace nakonec donutí snížit konečnou cenu pod požadovaný limit a zákonitě musí přijít zklamání, máme pravdu? Předejděte degradaci hodnoty Vaší nemovitosti. Více o exkluzivní smlouvě se dočtete v samostatném článku níže.

Článek: exkluzivní zastoupení při prodeji nemovitosti.

Jsme na konci první části, ve které se společně věnujeme otázkám, které si pokládají samoprodejci nemovitostí a jejich největší úskalí. V druhé části budeme pokračovat. Zaměříme se především na stanovení ceny nemovitosti a kde se nejčastěji chybuje. Napište nám, zda jste se v prvních nejčastějších otázkách našli. Zajímá nás Váš pohled na věc. Těšíme se příště u další části.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.