Co je stavební pozemek

Víte, jaký je rozdíl mezi stavebním pozemkem a pozemkem určeným k zástavbě (výstavbě)? Co všechno potřebujete vědět a zařídit předtím, než se pozemek stane stavební? Vše potřebné se dozvíte v pokračování mini série věnované problematice pozemků. Pojďme si společně říct, co je to vlastně stavební pozemek. S označením stavební pozemek na prodej se totiž v praxi setkáváme velmi často. Majitelé pozemků se mylně domnívají, že zrovna jejich pozemek je stavební. K jejich zklamání tomu tak ale mnohdy nebývá.

Co je stavební pozemek?

Jak z názvu vyplývá, jedná se o pozemek, kde se může stavět. Není důležité, zda se na pozemku postaví rodinný dům, chata, nebo jiná nemovitost. Naprosto zásadní pro určení druhu pozemku, a hodnoty z něho vyplývající, jsou totiž informace, které nám poskytne územní plán příslušné obce, ve které se pozemek nachází.

Videoprohlídka: prodej pozemku, obec Strojetice

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co je územní plán?

Územní plán představuje klíčový nástroj pro územní rozvoj obce. Jinými slovy, územní plán reguluje možné způsoby využití daného území. To znamená, že do určité míry zasahuje do vlastnického práva těch, jejichž nemovitosti právní regulaci podléhají. Ptáte se jak? Například právě tím, že majitelům vybraných pozemků na nich neumožní výstavbu. A každý si dovede představit, jaký je rozdíl v hodnotě mezi takovými pozemky. Pro příklad se podívejte na územní plán obce Libež, kde nabízíme ke koupi zasíťovaný stavební pozemek.

Co je pozemek určený k zástavbě?

Územní plán nám tedy řekne, jak lze pozemek v budoucnu využít. Zároveň poskytuje informace o tom, pro co konkrétně je území, na němž se pozemek nachází, určeno. Kupříkladu k rodinnému bydlení. Jenže to stále neznamená, že jde o stavební pozemek. Hovoříme totiž o pozemku určeného k zástavbě, kde nám chybí bližší specifikace, které mohou v budoucnu přivodit spoustu starostí a komplikací. Příčin existuje celé spektrum. Nejčastější jsou situace, kdy obec nepovolí napojení pozemku na inženýrské sítě z důvodů naplnění kapacity, nebo problémy s napojením na obecní komunikaci (příjezdovou cestu k pozemku). Nemusí se nutně jednat o neřešitelné problémy, ale jisté je, že veškeré potřebné vyřizování zabere čas, energii a peníze.

Stavební pozemek na prodej

Abychom měli absolutní jistotu, že prodáváme (kupujeme) stavební pozemek, musíme být schopni s určitostí říct, jakou stavbu na pozemku můžeme umístit. Jinak řečeno, co nám říká územní rozhodnutíregulační plán (konkrétně definuje podmínky využití pozemku). Zároveň je nezbytné znát oficiální stanovisko příslušných zainteresovaných úřadů ve věcech, jako je napojení sítí (elektřina, voda, plyn), řešení příjezdové cesty, připojení na obecní kanalizaci. Teprve v této fázi budeme s určitostí vědět, zda se skutečně jedná o stavební pozemek. Pochopitelně největší jistotu máme u pozemků, kde již bylo vydáno stavební povolení.

Stavební pozemek na prodej, Libež (okres Benešov)

Dáte nám určitě po přečtení článku za pravdu, že někdy jasně vypadající věc může v konečném důsledku připravit spoustu starostí. Proto znovu připomínáme, že před samotnou koupí pozemku je důležité prověřit veškerou dostupnou dokumentaci. Zjednodušeně řečeno si to na příslušných úřadech “vychodit” a obvolat. Čas, který do prověřování informací věnujete na začátku, se Vám bohatě vrátí při následné realizaci výstavby vlastního bydlení. Pokud si ovšem nebudete jistí při prodeji nebo koupi pozemku, kontaktujte nás. Vše potřebné zjistíme a vyřešíme.

Telefon: 776 419 760

E-mail: redingroup@email.cz

Kontaktní formulář zde.

Realitní kancelář REDIN Group
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.